A tulajdonosok feladata, hogy a fát megfelelően ápolják. E kötelezettség elmulasztásával a fa komoly károkat okozhat. Ha a fa beteg, korhadt (nem ápolták, gondozták megfelelően), akkor a fa tulajdonosának kártérítési felelőssége van. Ha a gondozás elmulasztása és a keletkezett kár között kimutatható az ok-okozati összefüggés, akkor hiába van biztosításunk, a biztosítót a Ptk. ráadásul mentesíti a fizetési kötelezettség alól.
A tulajdonos felelőssége?
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a tulajdonos felelős a fa által okozott összes kárért. A fa egy olyan élőlény, amely természeti hatásoknak és változásoknak van a legtöbbször kitéve. Lehetnek olyan rendkívüli körülmények, melyeket semmilyen formában nem lehetséges befolyásolni, és a legnagyobb gondosság, és a legkörültekintőbb megelőzés ellenére sem lehet elkerülni. Tipikusan ilyen eseményeknek minősülnek a rendkívüli időjárás okozta károk, vagy kirívó természeti csapások. Abban az esetben, ha megállapítható szakértői szempontból az, hogy például rendkívüli vihar okozott kárt, azaz vis maior helyzete áll fenn, akkor a fa gondozásáért felelős személy mentesülni fog a felelősség alól.
Milyen gyakran kell egy fát ellenőrizni?
És itt kezdődik a valódi dilemma: milyen intézkedéseket kell tenni? Mit jelent a rendszeres ellenőrzés? A fa tulajdonosaként rendszeresen ellenőrzi kell a fákat az esetleges károk vagy betegségek miatt, és ha szükséges, további intézkedéseket kell tenni például a veszélyes ágak levágására, vagy a korona védelmére. Egy hozzá nem értő személy azonban nem tudja megfelelően értékelni a potenciális veszély fennállását, így érdemes szakemberrel konzultálni.
Mit jelent a rendszeresség?
És itt jön a következő problémal: mi jelent a rendszeres ellenőrzés? Évente egyszer? Minden hónapban? Vagy csak két-három évente? Ezt sajnos sem törvény, sem rendelet nem rögzíti. Nem határozza meg, hogy milyen gyakran kell a fáinkat ellenőrizni. Szakemberek azt mondják, hogy a fákat évente kétszer kellene ellenőrizni: egyszer a leveles, egyszer a levél nélküli állapotban. Ha kérünk, és kapunk ilyen ellenőrzésekről írásbeli dokumentációt, ezeket jó megtartani, hiszen így bizonyítást nyerhet, hogy az érintett fát megfelelő módon megvizsgálták, és a szükséges beavatkozásokat (ha volt ilyen) elvégezték. A faápolók és favizsgálók minden esetben segítik a kertek és fák tulajdonosait.