Piliscsaba fasorait méltán sorolják Magyarország legszebb tíz fasora közé. Nem véletlenül választotta a Magyar Faápolók Egyesülete ezt a mesés helyszínt a novemberi klubnapjának helyszínéül.
A faápoló és favizsgáló szakemberek havonta összejönnek egy-egy beszélgetésre, véleménycserére, melyet mindig valamilyen - szakmát érintő - izgalmas és megoldandó kérdés, vagy téma köré építenek. Ilyen például az ősi fasorok védelme, életfeltételeinek javítása, a fák szemrevételezéssel és különböző műszerekkel történő vizsgálata, a felelősségbiztosítás vagy fanyilvántartás kérdése, és még hosszan folytathatnák a felsorolást. Farkas András Polgármester Úr is részt vett az összejövetelen, egyúttal örömét fejezte ki, hogy ki, hogy ennyi szakember mozdul meg egyszerre, és igyekszik tenni a városi fákért, a helyzetük előremozdításáért. Az Egyesület elsődleges céljai között szerepel, hogy széles körben terjessze a fák tulajdonosai, fenntartói között a korszerű faápolási lehetőségeket, a fák élettartamának meghosszabbítási módszereiről szóló ismereteket a biztonság maximális fenntartása mellett.
A fafaj, a méret és egyéb adatokat tartalmazó részletes faállománynyilvántartás elkészítése után, egy olyan webes adatbázis áll Pilisszentiván rendelkezésre, ami a napi szintű faállomány kezelési- és fenntartási tevékenységek támogatása mellett további tervezési és lakossági tájékoztatási célokat is szolgál. A fák értékének meghatározása a későbbi beruházások költség-haszon elemzésének is a részévé válhat. A település faállományának főbb attribútumai a webes térképfelületen való közzététele a lakosság zöld-tudatosságának növelésében is fontos szerepet játszhat. A faadatok bevitelének és tárolásának elsődleges eszköze a térinformatikai alapú TopoXplore szoftver volt.
Az esztergomi Dunamúzeum területén áll egy hozzávetőlegesen 40 éves gyönyörű hársfa (Tilia cordata), mely igen meghatározó téreleme a múzeumi udvarnak, az ültetés körülményei pedig az erdészeknek állít emléket. Az épületet 1975-ben az Országos Vízügyi Hivatal megvásárolta az 1973-ban alapított Magyar Vízügyi Múzeum részére. Most nyáron érkezett hozzánk a megbízás a fa állapotának felmérésére és ápolására. „Az esztergomi káptalan egykori erdőgazdálkodás és mezőgazdasági székhelyének épülete az 1970-es évek közepéig a Pilisi Parkerdő központjának adott helyet. Udvarára Balogh Pál erdész 1972 körül két kis hársfát ültetett; az erdészet és a vadászat jó együttműködésének jelképeként.
Fantasztikus élmény és egyben remek alkalom volt a Magyar Faápolók Egyesületének tagjaként a híres Bernády-fasor ostorfáit ápolni - ezáltal szakmánk jó hírét vinni-, a marosvásárhelyi Sapientiát megismerni, Mátyás király történeteit felidézve kolozsvári sétát tenni, a Békás-szoros szépségében gyönyörködni, és a Pokol kapuján átlépdelni. A varázslatos természet mellett a kulturális emlékek is Erdélybe hívtak bennünket.Mi is lehetne szorosabb összekovácsoló erő, mint egy négy napos buszos kirándulás? Szinte észrevétlenül, de már szorosabban, nagy örömmel működünk együtt. A hosszú buszút akár gyötrelmesre is sikerülhetett volna, de Lukács Zoltánnak - egyesületünk elnökének- sikerült feledtetni velünk a lassú zötykölődő órákat.
A fás szárú növények fenntartására vonatkozó jelenlegi legmagasabb törvényi szabályozás Magyarországon (az Alaptörvényen kívül) a 346/2008-as Kormány Rendelet, melynek 4. § -a kimondja, hogy: „A használó köteles gondoskodni az ingatlanon lévő fás szárú növények fenntartásáról, az adott faj tulajdonságainak megfelelő szakszerű kezeléséről, így különösen víz- és tápanyag-utánpótlásról, metszésről, növény-egészségügyi beavatkozásról, valamint szükség szerinti pótlásáról.” A fa tulajdonosának biztosítania kellene, hogy egy fa ne okozhasson veszélyt, illetve megfelelő óvintézkedéseket kellenel tennie a harmadik fél védelmére. Ez vonatkozik a magánszemélyekre és következésképpen a magánkertben lévő fákra is.
Pilisszentivánon a zöldterület-kezelési és karbantartási munkáinkat előre meghatározott koncepció mentén, a meglévő fakataszterrel összhangban folytatjuk az idei évben is. A tavaly nyári felmérésnek megfelelően - az önkormányzattal aláírt szerződésünk szerint - januárban indulnak a karbantartási munkák. Ezeket a Dendrocomplex Kft. mérnöki kamarai tagsággal rendelkező faápoló és favizsgáló szakembere irányítja majd.
Cégünk szakemberei a napokban mutatták be azokat a szálaló vágással kapcsolatos megoldásokat, amelyek a kíméletes és a faanyag értékét megőrző fakitermelés erdészeti lehetőségeit vizsgálták. A Pilisi Parkerdő Zrt. felkérésére a Mexikó-pusztai területen tartott szakmai napon 30 méteres magasságban dolgoztunk. Gyönyörű napsütéses időben tartott bemutatóra erdészeti szakemberek és fakitermelő vállalkozók voltak hivatalosak. Vizsgáltuk a kitermelés hatékonyságát, az új eszközök erdészeti használatának lehetőségét. A szép idő ellenére, a magas fákon sok helyen olvadásnak induló hó a munkakörülményket jelentősen nehezítette.
Az ültetési folyamat során a kellő odafigyelésnek és a gondosságnak rendkívüli jelentősége van, hiszen az ültetés módja kihat a fák teljes élettartamára. A szakértelem és a megfelelő körültekintés hiánya gyengébb fejlődéshez és a fák ápolási igényének fokozódásához vezethet. Az ültetési folyamat több lépésből áll, melyek mindegyike számos hibalehetőséget hordoz magában. Ilyenek a nem megfelelő fajta választása, rosszabb minőségű növény, kedvezőtlen szezon vagy időjárási körülmények, kárt okozó szállítás, túl kicsi ültetőgödör. Amennyiben ezekkel tisztában vagyunk, sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat.
A zöldterületek a települések nélkülözhetetlen elemei. Előnyösen befolyásolják az épített környezet ökológiai viszonyait, kedvezően hatnak a település mikroklímájára, csökkentik a hőmérsékleti szélsőségek kialakulásának veszélyét, a szennyező anyagok és a por kiszűrésében is jelentős szerepet játszanak. A zöldfelületen belül a fák a legmeghatározóbb és legértékesebb elemek.
A zöldterületekre ugyanúgy kell tekinteni, mint bármely más, a mindennapokban is vagyontárgyként kezelt elemre, például egy ingatlanra.
A fák akkor szépek és biztonságosak, ha megfelelően gondoskodunk róluk és addig vannak élőhelyükön benntartva, amíg egészségesek és biológiai szempontból sem érték el a kritikus kort. A faápolás mindkét szempontból rendkívül fontos. Ne hanyagoljuk el őket, hiszen nagyon sok problémától kímélhetjük meg magunkat. Városi környezetben nagyon nehéz olyan körülményeket biztosítani számukra, mint a „szabadban”.
Ajánlatkérését e-mailben várjuk:
E-mail: info@dendrocomplex.hu
Iroda: Pilisjászfalu, Bécsi út 30, Ipari park A épület
Hétfőtől-péntekig: 8.00- 16.00 óra között
Telefonszám: 20/2142914